Vysokorýchlostná výrobná linka s mobilnými robotmi umožňuje prispôsobenie behom pár sekúnd

Vysokorýchlostná výrobná linka s mobilnými robotmi umožňuje prispôsobenie behom pár sekúnd

Spoločnosť TePe, výrobca pomôcok pre ústnu hygienu, inštalovala vo svojom výrobnom závode vo švédskom Malmö novú výrobnú linku, ktorá nahradila ručnú manipuláciu a kontrolu kvality. Vysokorýchlostnú linku postavenú na produktoch Omron tvorí 5 priemyselných robotov, 2 mobilné roboty a 10 kamerových systémov a spoločnosti TePe teraz umožňuje zvýšiť výkon 9-krát, navyše v priebehu niekoľkých sekúnd prispôsobiť balenie pre klientov po celom svete.

Výzva

Spoločnosť TePe vyvíja a vyrába vysoko kvalitné a funkčné produkty pre ústnu hygienu. Medzizubné kefky, zubné kefky, špeciálne kefky a špáradlá tejto značky používajú denne spotrebitelia aj zubní špecialisti po celom svete. Jedna z výrobných liniek však bola stále čiastočne obsluhovaná ručne a spoločnosť TePe hľadala vysokorýchlostnú výrobnú linku schopnú vyhovieť požiadavkám zákazníkov.

Táto spoločnosť so sídlom v Malmö so zariadením a podporou spoločnosti Omron spolupracovala už v minulosti. Spoločnosť TePe hľadala riešenie, ktoré by nahradilo staršiu výrobnú linku a ponúkalo vyššiu rýchlosť a výkon spolu s ďalšími výhodami inteligentných automatizačných riešení od spoločnosti Omron.

„Spoločnosť TePe mala o linke základnú predstavu, ale tentoraz sme nemali čas linku budovať sami. Odborníci na kamerové systémy v spoločnosti TePe už používali kamerové vybavenie značky Omron pri riadení kvality u iných strojov vo výrobných závodoch TePe. Použitie kamerového systému Omron teda bolo ľahkou voľbou vďaka tomu, že ponúka vysokú rýchlosť a pokročilé nástroje, „hovorí Ronnie Sik, technický riaditeľ spoločnosti TePe.

Riešenie : Mobilné roboty zlepšujú logistiku a bezpečnosť

Systémový integrátor PMA AB, oficiálny člen partnerského programu systémových integrátorov spoločnosti Omron, bol vybraný pre spracovanie celého projektu od začiatku do konca. Spoločnosť PMA v úzkej spolupráci so spoločnosťou TePe zvolila systém, ktorý splní všetky očakávania. Tvorí ho celkom 5 robotov – 1 robot Omron SCARA a 4 roboty Codian a ďalej 10 kamerových systémov kontroly v jednej výrobnej bunke spolu s mnohými doplnkovými dielmi – to všetko pod riadením strojnej riadiacej jednotky Sysmac.

Od začatia implementácie a postupného zavádzania novej linky spoločnosť TePe doteraz pridala dva mobilné roboty Omron LD s cieľom znížiť náklady na logistiku a zvýšiť bezpečnosť vo výrobnom závode. Mobilné roboty prepravujú predmety medzi jednotlivými strojmi aj zo skladu na výrobnú linku, čím zbavujú zamestnancov nutnosti vykonávať opakujúce sa úlohy a súčasne zlepšujú logistiku, bezpečnosť a efektivitu. Počas nasledujúcich 6 mesiacov bude do výroby spoločnosti TePe implementovaných ďalších 8 mobilných robotov.

„Mobilné roboty znamenajú veľké zlepšenie v oblasti bezpečnosti. Riadenie vysokozdvižných vozíkov predstavuje potenciálne riziko nehôd, ktoré si prajeme eliminovať, a zároveň môžeme odstrániť tiež dopravníky, ktoré často prekážajú. Vďaka mobilným robotom je navyše výroba pružnejšia, pretože ak v továrni meníme usporiadanie, nepotrebujeme presúvať drahé dopravníky, „upozorňuje Ronnie Sik.

Kombinácia všetkých týchto zložiek zabezpečuje kompletné, integrované a inteligentné riešenia – jedná sa o príklad konceptu „inovatívnej automatizácie“ spoločnosti Omron, ktorého cieľom je poskytnúť zákazníkom inteligentné, integrované a interaktívne riešenia, ktoré podporujú a urýchľujú prijatie myšlienky digitálneho výrobného závodu.

Výhody : Flexibilita je kľúčovým faktorom

Nová linka spĺňa primárnu špecifikáciu na spracovanie 300 balení zubných kefiek za minútu – čo je 9-krát vyšší výkon ako u predchádzajúcej linky. Každé balenie môže obsahovať až 8 kusov, a to buď jedného typu produktu, alebo kombináciu rôznych typov. Z tohto dôvodu sú jednotlivé kusy dodávané 8 rôznymi podávači, kedy robot dodržiava „receptúru“ a zvolí správny počet jednotlivých kusov, ktoré majú byť do balenia vložené. Receptúry možno ľahko meniť podľa konkrétnej potreby.

„Automatizované riešenie nahradilo ručnú manipuláciu a kontrolu kvality, takže kľúčovým faktorom bola flexibilita. Vďaka novému stroju môže spoločnosť TePe zákazníkom po celom svete dodávať balenie na mieru. Zmena receptúry trvá niekoľko sekúnd, a ak zákazník požaduje špeciálnu kombináciu produktov, spoločnosť TePe to teraz môže zabezpečiť oveľa rýchlejšie, „dodáva Ronnie Sik.