Nový kamerový systém FH s detekciou vád za pomoci umelej inteligencie

Nový kamerový systém FH s detekciou vád za pomoci umelej inteligencie

Systém spracovania obrazu identifikuje nenápadné defekty s podobnou citlivosťou ako ľudia a dosahuje tak vyššiu mieru detekcie chýb.

Spoločnosť OMRON oznámila celosvetové uvedenie svojho nového kamerového systému radu FH s prvou technológiou umelej inteligencie (AI) pre detekciu chýb v odbore, ktorá rozpoznáva vady bez nutnosti učenia vzoriek. Táto technológia umelej inteligencie, ktorá reprodukuje ľudské vnímanie a techniky skúsených kontrolórov, spoľahlivo detekuje vady, ktoré bolo predtým ťažké zistiť, a automatizuje vizuálnu kontrolu vychádzajúcu z ľudského zraku.

Výrobcovia čelia intenzívnemu tlaku na automatizáciu procesov, ktoré závisia od zmyslov skúsených ľudských pracovníkov. Najmä pokiaľ ide o vizuálnu kontrolu, je dôležité spoľahlivo identifikovať nenápadné vady aj na flexibilných linkách, na ktorých sa vyrába rad najrôznejších položiek. Tradične pri tom rozhodovala vnímavosť a vedomosti technikov s dlhodobými skúsenosťami. Dnes ale môže byť potrebné, aby ľudia vo výrobniach pracovali čo najmenej na rovnakom mieste a mohli tak byť chránení pred ochorením COVID-19. To vedie k rastúcemu dopytu po automatizovanej vizuálnej kontrole šetriacej pracovnú silu.

Umelá inteligencia sa teraz dostala do fázy, kedy dokáže rozpoznať rysy objektu rovnako ako ľudia a automaticky sa učiť kritériá. Aj keď mnoho riešení umelej inteligencie čelí výzvam v podobe veľkého objemu obrazových dát, špecializovaného hardvéru či technickej odbornosti, dosiahla spoločnosť OMRON veľký pokrok, aby umožnila jej rozsiahle využitie.

Spoločnosť OMRON chce tieto výzvy prekonať, preto vyvinula prvú umelú inteligenciu pre detekciu chýb v odbore, ktorá napodobňuje techniky skúsených kontrolórov. Táto umelá inteligencia je teraz súčasťou kamerového systému radu FH. Do tohto nového produktu bolo zakomponovaných viac ako 30 rokov vedomostí spoločnosti OMRON o spracovaní obrazu a vizuálnej kontrole, aby bolo možné pomocou umelej inteligencie maximalizovať kontrolné schopnosti a pritom nebolo nutné učiť sa obrovské objemy dát. Umelá inteligencia tradične vyžaduje špeciálne prostredie, preto bolo do súčasti systému integrované odľahčené riešenie spoločnosti OMRON. Na nastavenie na mieste výroby nie je potreba špecializovaný technik pre AI.

Spoločnosť OMRON si kladie za cieľ aplikovať inovácie do výrobného prostredia formou materializácie svojho jedinečného konceptu nazvaného „innovative-automation“ (inovatívna automatizácia) a riešiť tak problémy vo výrobe. „S tým, ako sa spoločnosť OMRON snaží priblížiť výkonu ľudského oka alebo ho dokonca prekonať, neustále zhromažďujeme dáta a vykonávame výskumy správania umožňujúce vývoj najnovšej technológie umelej inteligencie. Rozširovaním rozsahu toho, čo možno automatizovať pri vizuálnej kontrole kvality, oslobodzujeme ľudí od jednoduchej a monotónnej práce a zároveň zlepšujeme kvalitu a stabilitu procesu, „uviedol Jan Nieswandt, produktový a marketingový manažér pre kamerové a RFID systémy v spoločnosti Omron Europe.

Najdôležitejšie funkcie :

1.Umelá inteligencia zachytáva vady s podobnou citlivosťou ako majú ľudia

Nový obrazový filter na báze umelej inteligencie napodobňuje techniku, ktorú na identifikáciu vady na ľubovoľnom pozadí produktu používajú skúsení kontrolóri.

Škrabance a kazy, ktoré bývalo ťažké zachytiť, možno teraz identifikovať aj bez použitia vzoriek či nastavovania.

Vision-System-AI-examples sol

2.Umelá inteligencia rozpoznáva dobré produkty rovnako ako ľudia

Rad FH dokáže určiť prijateľné tolerancie odchýlky.

Nástroj AI Fine Matching sa učí z obrazových dát bezchybných produktov, čím sa snaží rýchlo získať „skúsenosť“, ktorú kontrolóri získavajú až v priebehu mnohých rokov. Takto sa prostredníctvom automatizácie znižujú náklady a zvyšuje produktivita.

Umelá inteligencia znižuje nadmernú detekciu chýb.

Vision-System-AI-examples2 sol

3. Nie je potreba žiadne špeciálne prostredie

Umelá inteligencia tradične vyžadovala vytvorenie nákladného prostredia, odľahčené riešenie spoločnosti OMRON sa ale dodáva vo forme užívateľsky prívetivých procesných položiek, ktoré boli integrované do jej obľúbeného hardvéru radu FH.

Nie je potrebný žiadny špeciálny hardvér ani technik pre AI.

(*) Prvá umelá inteligencia v odbore, ktorá zachytáva vady s ľudskou citlivosťou bez nutnosti učenia v súčastiach a knižniciach strojového videnia integrovaných do prístrojov. Vychádza z prieskumu spoločnosti OMRON v júni 2020.