Spoločnosť ControlTec a jej mobilný UVC robot pomáhajú poľským nemocniciam v boji s pandémiou
Uverejnené Collaborative Robotics v 2021-01-26 16:50:11 UTC
S využitím mobilného robota OMRON LD sa spoločnosti ControlTec ako jednej z prvých na svete podarilo vyvinúť sterilizačného robota s UVC ožarovačom.
Zdravotnícke organizácie po celom svete pátrajú po spôsobe, ako automaticky a bezpečne dezinfikovať jednotlivé izby a verejné priestory, aby zároveň zodpovedali novým hygienickým normám, ktoré so sebou priniesla pandémia choroby Covid-19. Jednou zo spoločností, ktorá prišla s riešením, je poľský systémový integrátor ControlTec. S využitím mobilného robota OMRON LD sa spoločnosti ControlTec ako jednej z prvých na svete podarilo vyvinúť sterilizačného robota s UVC ožarovačom.
Aby sa vysporiadali s pandemickou situáciou, museli nemocnice a zdravotnícke zariadenia vyvinúť nové prístupy a využiť nové technológie, ktoré by im pomohli dodržiavať prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia. Jedným z riešení je využitie mobilných robotov s UV lampami, ktoré môžu byť pri manuálnom zaobchádzaní nebezpečné. UVC žiarenie je typom UV žiarenia, ktoré ničí baktérie, choroboplodné zárodky a vírusy, najmä na povrchoch a v oblastiach, ktoré nie je možné neustále dezinfikovať inými prostriedkami. Ak sa spojí UV svetlo s mobilným robotom, dezinfekcia bude prebiehať automaticky, presne, rýchlo a efektívne.
Vývoj UVC robota
V reakcii na žiadosť neďalekej nemocnice sa vývojárskemu tímu spoločnosti ControlTec podarilo navrhnúť koncept UVC robota, ktorý by boj s vírusom uľahčil. Vtedy si uvedomili, že majú vo svojich rukách technológiu, ktorá by mohla v starostlivosti o nakazených pacientov zohrať dôležitú úlohu. Celé to pôvodne začalo ako neziskový projekt na pomoc krajskej špecializovanej nemocnici. Následne spoločnosť uviedla svoje riešenie aj na širší poľský trh.
Výzvy a výhody
Hlavnými výhodami využívania robotov sú zdravie a bezpečnosť. Pri používaní stacionárnych UV lámp musí ich obsluha a zdravotnícky personál vstúpiť do izby, ktorá bola vírusom kontaminovaná. Oproti tomu je UVC robot riadený autonómne, čím chráni obsluhu a zdravotnícky personál pred nákazou. Zároveň je možné ho ovládať diaľkovo pomocou počítača alebo tabletu.
Najväčšou výzvou pre spoločnosť ControlTec počas vývoja UVC robotov a ich zavádzania do nemocníc bol čas. Stanovila si za cieľ dodať roboty do nemocníc čo najskôr, aby im pomohla s liečbou vysokého počtu nakazených pacientov.
Grzegorz Goral, generálny riaditeľ spoločnosti ControlTec, k tomu hovorí: „Jediným technickým problémom bolo dodržanie noriem EMC. Najväčšou výzvou pre nás ale bolo presvedčiť nemocnice o bezpečnosti prevádzkovania mobilných UVC robotov. „S pomocou susedných univerzít sa podarilo dosiahnuť súlad s normami EMC vcelku rýchlo.
Nemocnice a zdravotnícke zariadenia v Poľsku využívali UVC lampy na sterilizáciu vírusov už skôr, nebolo teda nutné im vysvetľovať, aké výhody to prináša. Spoločnosť ControlTec najskôr požiadala poľský výskumný ústav, aby overil a potvrdil, či UVC žiarenie dokáže zničiť vírus spôsobujúci ochorenie Covid-19. Ďalej boli preverená dáta spoločnosti Philips, ktorá UVC lampy vyrába, a dáta z Bostonskej univerzity. Ukázalo sa, že UVC lampy od spoločnosti Philips dokážu zničiť takmer 100% vírusu spôsobujúceho Covid-19.
Vydarená prevádzka
Pôvodný mobilný UVC robot bol v nemocnici uvedený do prevádzky pred štyrmi mesiacmi a odvtedy beží hladko a bez problémov. Pracovníci nemocnice už nepotrebujú asistenciu od spoločnosti ControlTec, ovládanie zvládajú sami.
Jaroslaw Drzazga, vedúci tímu pre priemyselné riešenia spoločnosti OMRON Electronics Sp. z o.o. v Poľsku, k tomu dodáva: „Pandémia postavila mnoho spoločností a inštitúcií do náročnej situácie. Mnohé z nich si uvedomili, že automatizácia procesov a využívanie inovatívnej robotiky a technológií, ako je dezinfekcia UV žiarením, pre nich môže predstavovať cenného spojenca v tomto boji. Navyše uľahčí zamestnancom, lebo zvyšujú bezpečnosť a zároveň spĺňajú všetky predpisy.